O TOWARZYSTWIE

Асоціація “Wspólnota Polska” – неурядова організація, створена у лютому 1990 року за ініціативою спікера Сенату Республіки Польща на перший термін повноважень проф. Анджей Стельмаховський , який був президентом до 2008 року.
10-11 травня 2008 року 7-а Генеральна Асамблея делегатів Асоціації “Wspollota Polska” обрала колишнього спікера Сейму Maciej Płażyński , яка ініціювала багато нових польських проектів діаспори, але керувала Асоціацією менш ніж за два роки до трагічної загибелі 10 квітня 2008 року. 2010 рік.
Наступним президентом Асоціації, обраного загальними зборами делегатів, був Лонгін Комоловський , колишній віце-прем’єр-міністр Польщі та міністр праці та соціальної політики уряду Єжи Бузек, який керував роботою Асоціації до його смерті в грудні 2016 року.

4 березня 2017 року президентом Асоціації було обрано Дариуша Петра Боніславського , багаторічного президента Вармінсько-Мазурського відділення, з 2010 року – віце-президентом Національної ради “Польської спільноти”, а у 2002-2010 роках – членом Національної ради та Комісії з програмою SWP.

АСОЦІАЦІЯ
“ПОЛЬСЬКА ГРОМАДА”
НАЦІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ УПРАВЛІННЯ
вул. Краківське пріздев’явання 64
00-322 Варшава
тел. +48 22 556-90-02
факс: +48 22 556-90-43
swp@wspolnotapolska.org.pl
www.wspolnotapolska.org.pl
НА ПЛАНУ

Новий президент Асоціації є засновником та співзасновником важливих проектів освіти: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Армія Крайой, Салезіянська середня школа або Будинок Полонія в Оструді. Він є творцем, координатором та експертом Центру підготовки вчителів Асоціації “Wspólnota Polska”, який проводить навчальні програми для учителів польської громади з усього світу.

ЦІЛІ АСОЦІАЦІЇ, ВКЛЮЧЕНІ ДО СТАТУТУ, Є:
Надихаючи, підтримуючи та проводячи всебічне співробітництво між Полонією та поляками з-за кордону з Родиною в таких галузях: освіта, наука, культура, релігія, економіка, туризм та спорт;
Поширення, підтримка та викладання польської мови та збереження його знань серед польської діаспори та поляків, що живуть за кордоном;
Поширення знань про польську культуру та сучасних явищ у соціальному, економічному та політичному житті країни в польських громадах;
Поглиблення знань про Полонії та еміграції в Польщі;
Діяльність польської культурної спадщини за межами країни;
Допомога в наданні пастирської допомоги польською мовою;
Підтримка прагнень емігрантів та польських діаспор зміцнити свої соціально-економічні позиції в країнах поселення;
Захист прав польської національної меншини,
Діяльність для регіонального розвитку.

ДІЯЛЬНІСТЬ АСОЦІАЦІЇ

Серед засновників та членів “польської громади” було багато сенаторів та депутатів, активістів незалежності, церковних ієрархів та видатних вчених, які розуміли необхідність співпраці з земляками, розсіяними по всьому світу. В даний час Асоціація має понад 4 000 членів у 23 регіональних офісах. “Польська громада” керує будинками “Полонія” у Кракові, Жешуві, Познані, Любліні, Ломжа, Оструда та Варшаві, а також будинок Полонія – замок Пултуск.

Асоціація працює під патронатом Сенату Республіки Польща та співпрацює з міністром закордонних справ. Асоціація, розглядаючи свою роботу як службу, постійно розвиває сферу залучення, щоб зміцнити облігації Полонії та поляків, що живуть за кордоном з Родині. Асоціація виконує державні завдання на замовлення Міністерства закордонних справ, Міністерства культури та національної спадщини та Міністерства спорту.

Асоціація є організатором зустрічей Полонія та поляків з-за кордону. Співпрацюючи з Координаційною радою вільної польської громади Полонія, у жовтні 1990 року в Римі під патронатом Папи Римського Іоанна Павла II було організовано конференцію “Країна-еміграція”, в якій вперше з’їхалися поляки зі Сходу та Заходу, які підготували собор Першого Полонського з’їзду та Поляки з-за кордону. 1-й з’їзд відбувся в серпні 1992 року в Кракові за участю 323 делегатів з 44 країн і став символічним примиренням еміграції з країною разом з Конгресом бойовиків. Другий з’їзд, підготовлений Асоціацією та Радою Світової Полонії в 2001 році, відбувся в Будинку Полонія в Пултуску, а учасники також відвідали Варшаву, Краків та Ченстохова. Третє з’їзд відбувся у будівлях польського сейму та сенату у Варшаві у вересні 2007 року, а 4 серпня 2012 року в Варшаві відбувся 4-й конгрес Полонії під почесним патронатом Президента Республіки Польща Броніслава Коморовського.

Асоціація була ініціатором та співорганізатором багатьох зустрічей представників польської діаспори журналістів, лікарів та інженерів. В даний час ми регулярно проводимо, зокрема, з’їзди польських вихователів, Всесвітню молодіжну зустріч Польського Народного Союзу “Орле Гнязот” для керівників польської діаспори, з’їзд польських наукових товариств за кордоном та тематичні конференції.

“Польська громада” підтримує структури профспілок поляків у Східній та Польській організаціях світу (565 організацій з 54 країн). Ми допомагаємо школам Полонії, мистецьким групам, редакторам польських ЗМІ, спортивним клубам, скаутським колективам, парафіям і надаємо благодійну допомогу. У Польщі ми організовуємо серед інших ряд освітніх проектів для молоді, обмін за програмою “Матеріальні школи”, методичні семінари для вчителів, курси для репатріантів. Щорічно ми запрошуємо вас на літні канікули в країні понад 6 тисяч. діти з Сходу та 2 тис діти в рамках кампанії “Літо з Польщею”. Ми надаємо стипендіальну підтримку молодим людям для навчання у польських університетах, де використовуються близько 200-300 студентів.

Раз на рік ми проводимо команди ентузіастів з літнього та зимового спорту з усього світу, які часто відвідують свої сім’ї, щоб кожні два роки чергуватись: Всесвітня літня Полонія та Всесвітні Ігри з поніполією, в яких взяли участь близько тисячі людей. У 2012 році в Кельце відбудуться Літні Ігри.

Для польських організацій на Сході, які працюють у складних економічних умовах, а іноді і в складних політичних умовах, Асоціація підготувала 12 томів із серії під назвою “Права національних меншин, поляки в …”. Документи, зібрані в них, що визначають становище поляків, які проживають в певній країні як національна меншина, на оригіналі та польському перекладі, доступні на нашому веб-сайті. Невід’ємне право поляків, що живуть за кордоном, – це право на пастирську опіку на польською мовою, тому “Wspólnota Polska” співпрацює з священиками та польськими парафіями, підтримуючи їх освітню та культурну роботу.

Ми працюємо над захистом польської культурної спадщини за межами країни, здійснюємо великі роботи з реставрації та збереження польських пам’яток або пов’язані з Польщею, розташованими за межами країни. Останнім часом найважливіші консерваційні роботи включали роботи в Митрополичий собор у Львові. Наші інвестиції є доповненням діяльності нашої програми для Полонія: відновлення суботньої та неділі, соціальних та парафіяльних дитячих садків та закладів, усе це є навчальними закладами та культурними заходами, наприклад Campo do Tenente і Guarani das Missoes в Бразилії або вдома Польська мова в Санкт-Петербурзі.

Ми намагаємось наблизити твори культури, організовуючи виставки, подорожі творців, їх участь у музичних та кінопрограмах тощо. Розповсюдження в країні їх досягнень. Галереї в будинках Полонія в Варшаві, Кракові, Жешуві та Пултуську протягом року представляють досягнення польських художників з-за кордону. Серед багатьох художніх спілок, на Всесвітніх зустрічах польських театрів з-за кордону в Жешові, Фестивалі хорів Полонія в Кошаліні, були цікаві роки. Народні групи за кордоном є основною формою діяльності наших співвітчизників, відрізняючи їх та залучаючи представників інших національностей. Вони потребують підтримки та художньої турботи, тому “Wspólnota Polska” надає численні гурти з народними костюмами, нотами та інструментами, організовує хореографічні курси та підтримує фестивалі та концерти в країні та за кордоном. Особливо відомі такі: 4-річне навчання для хореографів фольклорних колективів, Всесвітній фестиваль польських фольклорних колективів у Жешові та Польський фестиваль громадських фольклорних колективів у Івоніці-Здруї.

Журнал “Польське співтовариство”, що розвивається з 1991 року, створює зв’язок між поляками у світі, досягає польсько-американських організацій на всіх континентах, журналістів та науковців, які займаються польською діаспорою та національними установами, у тому числі Сенат та Сейм Республіки Польща, дипломатичні представництва, що є джерелом інформації та документування діяльності Полонії. Збір інформації про польські громади у світі включений до Полонія Банку даних та нашого веб-сайту, який є дуже популярним і є найкращим джерелом знань про польські діаспори.